Renata Janicka-Szyszko

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Celem u będzie próba językowej analizy kreacji lasu funkcjonująca w świecie przedstawionym wspomnień Stefana Badeniego. Wpisuje się on w nurt badań języka ze względu na jego funkcję społeczno-poznawczą i wiąże się z ukazaniem znaczenia idiolektów i socjolektów dla ocalenia bogactwa języka, jego różnorodności.

Prezentacja językowej kreacji lasu w utworze Badeniego Szczęśliwe dni. Urywki z pamiętnika myśliwskiego pozwoli na wydzielenie szeregu charakterystycznych cech idiolektu pisarza-myśliwego, który dążył do precyzji opisu, wykorzystując terminologię naukową, język łowiecki, jak i inne środki leksykalno-stylistyczne (porównania, epitety, zmetaforyzowane rzeczowniki). Sposób językowego obrazowania dowodzi zarówno zmysłu obserwatora, jak i umiejętności wykorzystania przeżyć osobistych oraz troskę o wzbogacenie wiedzy czytelników. W utworze dostrzec można umiejętność wykorzystania przeżyć osobistych i emocjonalnego stosunku do natury oraz troskę o wzbogacenie wiedzy czytelników.

Analiza języka utworu Stefana Badeniego Szczęśliwe dni. Urywki z pamiętnika myśliwskiego pozwoli na zbadanie wykorzystanej odmiany socjolektalnej polszczyzny (język łowiecki) oraz idiolektu pisarza-myśliwego (osobnicze zasoby słownikowe, umiejętność odpowiedniego stylistycznie ich wykorzystania, językowa kreacja kogoś/czegoś).

Słowa klucze
językoznawstwo, stylistyka, język pisarza, łowiectwo, las

Bibliografia

S. Badeni, Szczęśliwe dni. Urywki z pamiętnika myśliwskiego, Kraków 1930.

W. Dynak, Łowiectwo w kulturze polskiej. Obszary i kształty obecności, Wrocław 2012,

S. Grabias, Język w zachowaniach społecznych, Lublin 2019.

S. Hoppe, Polski język łowiecki, Warszawa 1980,

S. Hoppe, Słownik języka łowieckiego, Warszawa 1981